Verše inspirované japonskou poezií otevírají dveře nejen do vzdálené kultury
Vzdělávací programy základních škol obsahují i náměty na četbu poezie, která se již několik desetiletí ze společnosti vytrácí. Malým dílem k uvědomění si této části literatury přispívají každoroční recitační přehlídky pro žáky základních a středních škol. Ale to je velmi málo.
Jednou z metod, jak zejména dětem přiblížit poezii, jsou knihy odhalující verše z regionů pro nás Čechy velmi vzdálené. První zajímavou vlaštovkou v této oblasti je sbírka krátkých, hravých, veselých a obrazných veršů spisovatele Jana Zbořila pod názvem Šustí pytlíky bonbónů.
Minecraft
V lese bliká mobil-
nehraju, jen svítím na cestu,
fakt!
Auto
Tátovo nové auto
sveze strašnou spoustu
drobků ze sušenek.

Na první pohled se bude zdát, že došlo k chybě, protože se verše nerýmují. Kdekdo bude hledat zvukomalbu, například – „A na topole podle skal zelený mužík zatleskal.“ Nebo romantickou myšlenku, například – „Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes.“ Jenže tady jsou verše inspirované japonskou poezií haiku.
Co je HAIKU?
Je to forma poezie z Japonska se sedmnácti celkovými slabikami a třemi řádky.
První řádek má pět slabik, druhý řádek má sedm slabik a třetí řádek má pět slabik.
Kdo hned začal počítat slabiky ve verších Jana Zbořila, zhodnotil, že počet nesedí. Proto je nutné si připomenout, že se jedná o inspiraci, nikoliv o verše samotné poezie haiku. Jan Zbořil vysvětlil: „Sbírka poezie haiku pro děti Šustí pytlíky bonbónů seznamuje dětského čtenáře s poetikou uskutečňovanou přes obraz, ve kterém je otisknut okamžik. Tím je v našem prostoru nová. Forma je velmi krátká, hravá a jednoduchá, a pro současného dětského čtenáře tím pádem, myslím, ideální.“
Pro učitele českého jazyka, ale i pro rodiče, se zde nabízí jedinečná možnost probouzet v dětech fantazii, rozšiřovat jejich slovní zásobu, hledat nová slovní spojení, do veršů promítat jejich dosavadní životní zážitky, prožitky, zkušenosti. Pomyslné dveře, zmíněné v nadpisu tohoto článku, se proto otevírají nejen do poznávání odlišné kultury národa Dálného východu od nás vzdáleného přes 12 tisíc kilometrů, ale pomohou zpestřit hodiny literatury.
https://www.youtube.com/watch?v=R4r4i5apRTY
Ilustrace: Petra Waldaf Slabá